siatkowka oka for Dummies

) – część oka, która jest elementem odbierającym bodźce wzrokowe. Jest specyficznej budowy błoną znajdującą się wewnątrz gałki ocznej, na jej tylnej powierzchni.

Siatkówka odpowiada za odbieranie impulsów świetlnych. Są 1 następnie przekształcane w obrębie czopków i pręcików na impulsy elektryczne i przekazywane za pośrednictwem nerwu wzrokowego do mózgu.

Choroby siatkówki oka mogą dawać objawy, które będą w sposób znaczący utrudniały codzienne funkcjonowanie. Ale mogą też długo rozwijać się w ukryciu. W skrajnych przypadkach powodują trwałe uszkodzenie narządu wzroku, dlatego jakichkolwiek niepokojących objawów nigdy nie należy ignorować.

Cite While just about every exertion is created to comply with citation design procedures, there might be some discrepancies. make sure you make reference to the right style guide or other sources if you have any thoughts. pick out Citation design and style

Leczenie retinopatii cukrzycowej sprowadza się do kontrolowania poziomu glikemii we krwi, co może ograniczyć submitępowanie zmian w siatkówce oka.

Podstawowymi elementami budowy siatkówki są ułoża single w kilka warstw komórki nerwowe, które z mózgiem łączy nerw wzrokowy. Zmodyfikowane neurony: czopki i pręciki, są jej światłoczułymi receptorami. Siatkówka ludzkiego oka zawiera około 6 mln czopków i a hundred mln pręcików[potrzebny przypis].

Siatkówka jest stosem kilku warstw neuronalnych. Światło skupiane na oku przechodzi przez te warstwy (od lewej do prawej), trafiając na fotoreceptory (warstwa po prawej). To wywołuje chemiczną transformację umożliwiającą przenoszenie sygnału do komórek dwubiegunowych i horyzontalnych (środkowa żółta warstwa).

jaskra – choroba prowadząca do zaniku włókien nerwowych w obrębie siatkówki, co objawia się zawężaniem pola widzenia; część badaczy uważa, że jej przyczyną jest niedokrwienie siatkówki, a inni – że pierwotnym powodem jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe,

powstrzymywać się od obciążającej aktywności fizycznej (czas określa lekarz), pozostawać (czasem) w określonej przez lekarza pozycji przez pewien czas, regularnie wykonywać badania kontrolne, pamiętać o przyjmowaniu leków według zaleceń lekarza. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Jej zadaniem jest przekazywanie sygnałów wzrokowych do mózgu poprzez here nerw wzrokowy. Jej centralną część stanowi plamka żółta - jest to miejsce naszego najostrzejszego widzenia. Choroby siatkówki prowadzą do trwałych zmian w widzeniu lub nawet do utraty wzroku.

Czopki skupiają się w centralnej części siatkówki i odpowiadają za widzenie barwne. Zawierają trzy barwniki wrażliwe na światło niebieskie, zielone i czerwone. Czopki są też odpowiedzialne za ostrość widzenia. Największa liczba receptorów znajduje się w plamce żółtej, zaś w plamce ślepej nie ma ani jednego.

Retinopatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy. Chorobę powoduje podwyższony poziom cukru we krwi, który wpływa destrukcyjnie na naczynia krwionośne w oku.

Do zakrzepu żyły środkowej siatkówki dochodzi w efekcie nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy, hiperlipidemii, palenia papierosów, stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych. W efekcie zamknięcia światła naczynia krwionośnego dochodzi do niedokrwienia siatkówki.

Iniekcje doszklistkowe – czyli zastrzyki do komory ciała szklistego, które polegają na podaniu do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych anty-VEGF. Podany do ciała szklistego preparat hamuje aktywację receptorów VEGF (VEGF to czynnik wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych) z powodu występującego u pacjenta obrzęku plamki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *